Spory z deweloperami dotyczące wad budynków i nieruchomości wspólnej
Kwestia uprawnień wspólnoty mieszkaniowej w sprawach roszczeń związanych z ujawnieniem wad fizycznych nieruchomości wspólnej oraz możliwość skutecznego dochodzenia tych roszczeń przez wspólnoty mieszkaniowe była wielokrotnie rozważana przez Sąd Najwyższy, którego linia orzecznicza – mimo iż niejednolita w przeszłości – obecnie kształtuje się w sposób pozwalający na udzielenie jednoznacznej odpowiedzi na pytanie dotyczące zakresu uprawnień wspólnoty mieszkaniowej. Jaka ona jest?
Wspólnota mieszkaniowa działając w ramach przyznanej jej zdolności prawnej może nabywać prawa i obowiązki do własnego majątku.
Zdolność procesowa wspólnoty mieszkaniowej
Działając jako tzw. ułomna (ustawowa) osoba prawna, opisana w kodeksie cywilnym jest bowiem podmiotem stosunków cywilnoprawnych i może posiadać majątek własny, odrębny od majątków właścicieli lokali. Należy jednak pamiętać, że przepisy ustawy o własności lokali ograniczają skład majątku własnego wspólnoty mieszkaniowej jedynie do praw i obowiązków związanych z gospodarowaniem nieruchomością wspólną. Poglądy te nie budzą aktualnie wątpliwości i znajdują aprobatę w orzecznictwie Sądu Najwyższego.
Co do zasady, wspólnoty mieszkaniowe mają zdolność sądową i procesową, co pozwala im na bycie stroną postępowań cywilnych oraz aktywne w nich uczestnictwo. Niemniej jednak w zakresie omawianych roszczeń względem deweloperów, na gruncie wyroków Sądu Najwyższego można stwierdzić, że wspólnota mieszkaniowa ma legitymację czynną do dochodzenia roszczeń odszkodowawczych związanych z wadami fizycznymi nieruchomości wspólnej w stosunku do sprzedawcy odrębnej własności lokalu mieszkalnego (dewelopera), tylko, gdy właściciel lokalu przelał na wspólnotę przysługujące właścicielowi roszczenia.
Reasumując, dochodzenie roszczeń dotyczących wad...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta